Дpeвното и миcтично богатcтво на пpилепчани: Пpeкpacна најава за серијал на кратки филмови од Институтот за старословенска култура – Прилеп (Видео)

Најава за серија од кратки информативни филмови за културното и природното наследство во рамки на споменикот на природата Маркови Кули – пишува во објавата на ФБ од Институтот за Старословенска култура – Прилеп

Филмовите се во продукција на ЈНУ Институт за старословенска култура – Прилеп во соработка со продукциската куќа LIMITLESS 119.

Според најавата се работи за одличен проект, кој ќе придонесе за афирмација на Марковите Кули и целата нивна древност и мистичност.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.