Донесена е крајната пресуда: Робињо во затвop 9 години

Поранешниот напаѓач на Манчестер Сити, Реал Мадрид и Милан, Робињо, ќе лежи 9 години во затвop поради cилyвaњe, откако судот во Италија ја отфрли неговата жалба.

Робињо беше ocyден во 2017 година за учество во групно cилyвање на жена во Милано во 2013 година.

Тој и уште петмина други Бразилци беа прогласени за виновни за напад на жена од Албанија, која тогаш имала 22 години, во ноќниот клуб „Сио кафе“ во градот.

Поранешниот напаѓач на Реал Мадрид постојано ги отфрлаше тврдењата дека учествувал во нападот, но Врховниот суд во Рим сега ја потврди претходната пресуда со која 37-годишниот играч беше осуден на девет години затвop.

Робињо најверојатно нема да ја отслужи казната во Италија бидејќи моментално се наоѓа во родниот Бразил, кој според уставот не дозволува екстрадиција на своите граѓани.

Сепак, Италија може да побара тој да ја отслужи казната во бразилски затвор.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.