ДОЗНАЈТЕ ПРЕД ДА ОДИТЕ НА ОДМОР: Што да направите доколку настрадате од медуза?! (ВИДЕО)

Во тек се летните одмори а повеќето се одлучуваат за на море, а дали сте се запрашале што треба да направите доколку ве гризне медуза…

meduza

Местото каде што ве гризнала медузата треба да го замиете со вински оцет или алкохол. Раната немојте да ја замивате со слатка вода, доколку е таа блиску очите, на лицето, устата, како и на гениталите, во тој случај побарајте лекарска помош.

Во случај само на допир со медуза, местото затријте го само со песок.

Еве што треба да направите:


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.