Доделени 3-то Ноемвриските награди

2

Синоќа во салата на НУЦК „Марко Цепенков“ пред бројна публика, на свечената седница беа доделени 3-то Ноемвриските награди за достигнувања. Председателот на советот на Општина Прилеп Г-дин Никола Димески, ја отвори свечената седница, а со поздравен говор се обрати и Градоначалникот на Прилеп Г – дин Марјан Ристески, кој со посебен пиетет ги спомена сите загинати борци, прилепчани најмногу заслужни за ослободувањето на градот од фашистичката окупација.

 

1

Наградите – дипломи по повод 3-ти Ноември – Денот на ослободувањето на Прилеп, им беа доделени на: Неждет Мустафа Министер без ресор во Владата на Република Македонија-Национален координатор на декадата на Ромите 2005-2015, Петар Јованоски-Калинче (бербер) за придонес во развојот и зачувување на занаетчиството во Прилеп, Лилјана Ѓорѓиоска – активист и ентузијаст во здружението „Преродба“, Димко Спиркоски – прв професионален пилот и промотор на воздухопловните дисциплини во Прилеп, Благоја Костоски – Чакра за долгогодишна активност во планинарското спортско здружение „Козјак“, Методија Ѓуроски (Клучар Цако) за придонес во развојот и зачувување на занаетчиството во Прилеп.

Наградата за животно дело по повод З-ти Ноември – Денот на ослободувањето на Прилеп  му беше врачена на: Виолета Блажеска и Богдан Грабулоски за 40 години уметничко творештво и развој на ликовната уметност во градот.

naslov


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.