Го снимил моментот на камера: Гром удира во авион со 400 патници (ВИДЕО)

Видео снимка на еден Канаѓанец го прикажува моментот кога Боинг 777 беше погоден од гром веднаш по полетувањето.

Според Националната метеоролошка служба, повеќето авиони се удирани од гром најмалку еднаш годишно. Сепак, ваков инцидент ретко се фаќа на видео, пишува Business Insider.

Итан Вест изјави за CBC News дека гледал авиони на меѓународниот аеродром во Ванкувер во неделата кога видел еден од неговите омилени авиони: Боинг 777-300ER.

Набргу откако почнал да го снима авионот на Ер Канада како полетува, леталото било погодено од гром.

Портпаролот на Air Canada потврди за CBC News дека авионот што полетал од Ванкувер бил погоден од гром во неделата.

Авионите за кои постои сомневање дека се погодени од гром мора да бидат подложени на задолжителна проверка, што може да доведе до доцнење на летовите.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.