Гимназиска поетска вечер – “Со љубов за Рацин”

„Со љубов за Рацин“, оваа година учениците и професорите од гимназијата „Мирче Ацев“ го започнаа одбележувањето на патрониот празник.

На 22 декември 2022 г. во Арт кафе – Апореа се одржа поетска дружба со убавиот стих и убавата музика, посветена на творецот на социјална македонска лирика, Кочо Рацин, кој е роден токму на овој ден, во 1908 година, во Велес.

Преку убавите стихови со љубовни и социјални мотиви од Кочо Рацин, ги разбудивме сетилата на многубројните гости, родители и професори, ученици, вљубеници во убавиот стих и убавата македонска музика.

Стихови рецитираа учениците: Искра Спиркоска, Елена Јандреовски, Ненад Кулески, Софија Оџаклиеска, Никола Мавчев, Милана Капкоска, Ива Тркалеска, Јована Илиоска, Љубица Дисоска, Христина Мицевска, Матеја Илијевска, Сара Талевска, Петар Р. Стојановски, Нина Алинчанец, Мила Здравеска, Натали Ширкоска, Матеј Филипоски и Гордана Димеска.

Поетската вечер со прекрасни македонски мелодии ја збогатија учениците: Маја Марија Богдан, Александра Игнатоска, Кирил Младеноски, Ивана Стојаноска и Ива Трајкоска.

Галеријата со фотографии можете да ја погледнете ТУКА.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.