Германија е на работ на рецесија

Економскиот раст на Германија стагнираше во вториот квартал од годината, покажаа официјалните податоци, а аналитичарите предупредија дека рецесија би можела да биде зад аголот во услови на енергетска криза која се наѕира.

Најголемата европска економија забележа нула раст поради „тешките“ глобални економски услови, соопшти федералната агенција за статистика Дестатис.

Континуираното влијание на пандемијата, прекините во синџирите на снабдување и војната во Украина, јасно се рефлектираат во краткорочниот економски развој, рече Дестатис.

Растот во првиот квартал беше ревидиран нагоре на 0,8% од првичната проценка од 0,2%. Но, слабите податоци за вториот квартал покажаа дека „германскиот економски мотор е во застој“, рече Јенс-Оливер Никлас, виш економист во банката LBBW.
Владата и потрошувачите ја поддржуваа економијата до јуни, но растечката инфлација ќе доведе до тоа дека трошоците на домаќинствата „наскоро ќе останат без својот потенцијал“, рече тој.

Поттикнати од високите цени на енергијата, потрошувачките цени во Германија се зголемија за 7,5 отсто во јули, што е значително над целта на Европската централна банка од два отсто.

„Со растечките спротивставени ветрови за економијата, Германија е на работ на рецесија“, рече Никлас.

Остриот пад на клучните економски показатели како што е довербата на потрошувачите сега е „рецесиска територија“, вели Карстен Бжески, економист во ИНГ банка.

Заканата од прекин на испораките на руски гас поради тензиите околу Украина ја зголеми загриженоста дека Германија можеби ќе треба да ја рационализира енергијата во зима, што ќе му наштети на бизнисот.

„Војната во Украина става крај на германскиот економски бизнис модел заснован на евтин увоз на енергија и масовен извоз на стоки во глобализираниот свет“, рече Брзески.

Одделни податоци објавени денеска покажаа дека стапката на невработеност во Германија се зголемила за 0,1 процентен поен на 5,4 отсто во јули, што е втор последователен месечен пораст. Најновото зголемување се должи на тоа што украинските бегалци се приклучија на редот на барателите на работа во Германија, соопшти Федералната агенција за труд.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.