Во Македонија денеска пристигнува втората група бегалци од Авганиcтан

Втората група бегалци од Авганистан кои Македонија се договори да ги прифати и да им понуди привремен дом, ќе пристигнат денеска по 16 часот на Меѓународниот Аеродром Скопје.

– Ве известуваме дека денеска, 15 септември 2021 година (среда), на Меѓународниот Аеродром Скопје ќе пристигнат граѓани од Авганистан, стои во соопштението на Владата.

Оттаму додаваат дека не се придвидени изјави на владини претставници при пристигнувањето.

Првата група од 149 лица пристигна на 31 август, но набргу станаа 150 откако една од нив се породи веднаш по пристигнувањето.


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.