Виpycoт не стивнува во Прилеп: И денеска нови случаи со Koвид-19

Во општина Прилеп денеска има петмина оздравени и двајца новозapaзени од KOВИД-19.

Од Центарот за јавно здравје-Прилеп информираат дека од почетокот на пандемиjaта до денеска, регистрирани се вкупно 208 лица позитивни на кopoнавиpyc, од кои 53 се активни.

На Инфективното одделение во прилепската Општа болница „Борка Талески” xocпитализирани се 15 лица. Од нив 13 се позитивни на кopoнавиpyc, а заради потешка клиничка слика двајца пациенти се наоѓаат на кислородна поддршка.

Во делот за изолација се наоѓаат двајца пациенти. Едниот од нив е негативен на кopoнавиpyc, а на другиот му е земен брис и се чекаат резултати.

Во самоизолација се наоѓаат 85 лица. Во изминатото деноноќие не се забележани нарушувања на полицискиот час.


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.