(Видео) Џиновскиот стршлен повторно ги изненади научниците: Го отстранија гнезтото, а сите инсекти се и понатаму живи

Одделението за пољоделство во државата Вашингтон објави дека е уништено првото пронајдено гнездо на џиновски азиски стршлен во САД.

Меѓутоа, два дена по “уништувањето” 85 единки се и понатаму живи во долгата пластична цевка.

Потсетуваме дека ентомолозите ги фатија стршлените поставувајќи џем од јагоди како мамец. Потоа на нив ставиле уред за следење, па ги пуштиле и следеле.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.