(Видео) “Јас во Зоолошка градина”: Пред 14 години беше поставено првото видео на “YouTube”

Видеото со наслов “Јас во Зоолошка градина” e сеуште достапно на “YouTube”.

Тоа е првото видео емитувано на YouTube и денес слави 14 години. Има повеќе од 66 милиони прегледи и 2.2 милиони лајкови. Еве како започна да се пишува историјата.

Видеото е поставено од еден од коосновачите на платформата Џавид Карим со кориснично име “jawed”. тој истиот ден направил и налог на YouTube.


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.