(Видео) Уaпceн Џулијан Асанж: Неговиот изглед е целосно променет, а во рацете ја држеше оваа книга

Основачот на Викиликс, Џулијан Асанж, кој денес беше yaпcen во амбасадата на Еквадор во Лондон, за време од шест години целосно го променил својот изглед.

Интересно е тоа што Асанж додека го пpивeдyвaa во рацете ја носеше книгата на пokojниот американски писател Гор Видал, за историјата на националната безбедност.

Видал се смета за еден од најконтроверзните личности на јавниот живот во Америка во 20-ти век.

Асанж речиси 7 годни ги помина во просторија од 20 метри квадратни, канцеларија која била преобликувана во мини гарсониера.

Уште во 2016 година неговата мајка изјави дека Асанж има проблеми со срцето, хронично воспаление на белите дробови и тешки болки во рамената.

Долго време единствено друштво му беше неговата мачка, но неа ја подари во ноември минатата година, бидејќи му било жал и таа да биде изолирана како него.


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.