ВИДЕО: Успешен адвокат живее како хобит во колиба со 4.500 книги

Некогаш успешниот адвокат од Москва, Јуриј Алексеев веќе петта година живее осаменички живот во подземна колиба што ја изградил самиот.

 

juri1-640x370

-Познавав луѓе што работеа под стрес по 12 часа дневно и повторно не можеа да обезбедат свој покрив над главата. Јас го пронајдов својот дом и својот мир, вели 49-годишниот Јуриј, кому единствено друштво му е дивиот зајак Петрушка, со кого се зближил пред две години, како и 4.500-те книги колку што ги има во дрвената колиба.

juri

Тој вели дека за неговата богата домашна библиотека слушнале многу ентузијасти, кои со денови се пробивале низ шумата за да го пронајдат и да си разменат книги со него.

Во продолжение погледнете ги видеата и запознајте го Јуриј.

 
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.