(Видео) Тајната позади џиновските кpaтери во Сибир

Таканаречените црни дупки или џиновски кpaтери кои во последно време често се формираат на полуостровот Јамал на северот од Русија привлекуваат големо внимание во јавноста.

“Russia Today” во својот специјален извештај, пренесува дека овие мистериозни дупки се формираат во ненаселени предели во западен Сибир.

Станува збор за идеални кругови, кои се со голема длабочина. Тие ги плашат номадите кои живеат од крдото ирваси, но ги загрижуваат и научниците.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.