(Видео) Се отвори дупка сред Рим: Археолозите пронајдоа нешто неверојатно

Во близина на римскиот Пантеон, сред улица се отвори дупка. Откриен е уште еден дел од италијанската престолнина.

Дупката е длабока 2.5 метри и 3 метри широка. Се појавила минатиот месец на местото познато за туристите, а во меѓувреме беше објавено дека во неа се крие античка калдрма. Пронајдени се околу 40 камени коцки.

За среќа немаше туристи, па не е направена поголема штета. Сепак, благодарение на дупката, граѓаните на Рим сега може да видат како им изгледал градот пред новата ера.


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.