(Видео) Разорниот зeмjoтpec ја yништи инфраструктурата ширум Турција: Разделени патишта и нефункционални аеродроми

Разорен земjoтpec со јачина од 7,8 степени според Рихтеровата скала утрово ја погоди јужна Турција, по што следеа серија последователни потреси. Околу пладне по наше време е пријавен уште еден силен удар од 7,5 степени според Рихтеровата скала.

Земјотрpecoт беше толку разорен што автопатот Антакија-Рејханли буквално се распарчи.

Исто така, аеродромот Хатај претрпи голема штета, па дел од пистите се целосно нефункционални.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.