(Видео) Работници на градилиште пронашле неверојатно историско богатство

Коски од 60 мамуту беа пронајдени на градилиштето за новиот аеродром “Фелипе Анхелес” во Мексико Сити, соопштија од Националниот институт за антропологија и историја.

Се претпоставува дека коските се стари 15.000 години и дека припаѓаат на колумбиски мамути.

За време на градењето на аеродромот пронајдени се и коски на бизони, камили, коњи, луѓе, како и различни предмети.


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.