(Видео) Потрага по црната кутија на паднатиот авион

Морнарицата на Индонезија објави видео од потрагата по црната кутија на паднатиот авион Боинг 737.

Црната кутија е лоцрана, но нуркачите сеуште се обидуваат да дојдат до неа и да ја извлечат на површина. Несреќата се случи во саботата кога авионот Боинг 737 од полета од Џакарта со 62 патници, па набрзо исчезна од радарот.

Истражните тимови веќе пронајдоа делови од авионот:


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.