(Видео) Планот на Тито од кој се плашел целиот свет: Држава поголема од Германија- еве како била замислена “Голема Југославија”

Откриваме како би изгледала Балканската федерација доколку Јосип Броз Тито успеел да го оствари неговиот план.

Панславизмот, илиризмот, австро-славизмот, неословенизмот и евро-славизмот се дел од идеите на кои “денешната Југославија” би можела да се потпре, секако во комбинација на унитарни до конфедерални паралели и на некои од западните идеологии за модерна држава.

Постоеле различни идеи. Некои имаа повеќе, а некои помалку шанси за реализација, некои имаа помалку, а некои поголеми територијални претензии.

Идејата на Тито за Балканска федерација имаше најголеми шанси, ако се земат во предвид заострените односи на истокот и западот, како и способноста на Јосип Броз.

Ви откриваме како би изгледала таквата држава.

Ако идејата на Тито беше реализирана, Балканската федерација денес би изгледала вака: 31 милион жители, 395 илјади квадратни километри (за споредба, Германија има површина од 357.021 квадратни километри), БДП – 295 милијарди долари, 9 500 УСД по глава на жител, главен град Белград.


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.