ВИДЕО: Новиот авио ѕвер на Путин – готово е руското летало за „судниот ден“

avion

Руската државна корпорација Ростех го конструираше воздушното командно место на база на авионот Иљушин 80 кое до крајот на годината ќе му биде испорачано на руското Министерство за одбрана.
Станува збор за комплетно адаптирано летало за потребите на руската одбрана од кое ќе може од воздух да се командува со сите родови на руската војска.

Авионот е дополнително зајакнат за да биде отпорен на евентуални напади од воздух но истовремено е практично невидлив за противничките радари.

Леталото би се користело во случај на нуклеарна војна и ќе може преку него од воздух да се командува со војската но и да се активираат ракетните системи.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.