(Видео) Нова фантазија од Саудиска Арабија: Во пустината ќе никне град вреден 500 милијарди долари, а во него нема да важат строгите закони

Саудиска Арабија планира во северозападниот дел на државата да го игради Неом, градот на иднината во кој не би важеле строгите исламckи закони и во кој жените би имале исти права како во западните држави.

Проектот позади кој стои принцот претстолонаследник Мухамед бин Салман е вреден 500 милијарди долари и замислен е како место во кое државата би можела да организира важни спортски настани како трка на Формула 1 или бокс мечеви…


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.