(Видео) Научниците ја открија “вратата на пеколот”: Еве каде се наоѓа

Научниците открија базен на cmpтта на дното на Црвеното Море кој го yбива речиси секое суштество што ќе заплива во него.

Базенот – кој е речиси 10.000 квадратни метри – беше откриен од истражувачи од Универзитетот во Мајами со помош на подводно возило на далечински управувач за време на експедиција на северниот дел од морето во 2020 година.

На 1,7 километри под површината на океанот, базенот нема кислород и е полн со вода со таква концентрација на сол што го прави cmpтоносен.

„Секое суштество што ќе залута во солената вода веднаш умира“, изјави лидерот на тимот Сем Перкинс за Live Science. „Се чини дека рибите, ракчињата и јагулите ја користат солената вода за лов“, рече тој, додавајќи дека предаторите демнат во близина на смртоносниот базен за да „се хранат со несреќните суштества кои ненамерно пливаат во него“.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.