(Видео) Младиот прилепчанец со нов извонреден документарен филм: Уживајте во прекрасната глетка и научете се’ за манастирот во Зрзе

Краткиот документарен филм „Зр, Зр“, посветен за манастирот „Свето Преображение – Зрзе“ на младиот кино аматер и фотограф од Прилеп Горан Попоски е одличен видео запис кој ќе ве запознае со легендите, мистериите и историја на овој манастир.

Манастирот Зрзе се наоѓа на 34 км оддалечен од Прилеп, на 1,000 метри надморска височина, во подножјето на дел од планинскиот масив Даутица. Изграден е врз една огромна бигорна карпа и е еден од најубавите во Македонија.

Погледнете, научете и уживајте во прекрасната глетка:


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.