(Видео) Мислеа дека нема да пронајдат ништо: Аматери ловци на богатство исkoпаа 550 монети, а кога дознаа колку вредат…

Четворица археолози аматери пронајдоа повеќе од 550 монети во Бакингемшир. Меѓу кованите монети има и 12 многу ретки златници кои датираат од 14 век.

Се верува дека оваа ризница е закопана пред 600 години, а археолозите ја открија со помош на детектор за метал.

Монетите сега се чуваат во музеј како би се проценила нивната вредност, но ќе бидат продадени и добивката ќе се подели меѓу наоѓачите и сопственикот на имотот.


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.