(Видео) И по 27 години прави проблеми: “Се започна кога Ескобар донесе два нилски коњи во хациендата”

Нилските коњи кои во последниве години неконтролирано се размножија во Колумбија претставуваат голем проблем. Животинското царство кое некогаш му припаѓало на Пабло Ескобар веќе не може никој да го запре.

Во 1980 година Ескобар донел четири нилски коњи од Африка за својата приватна зоолошка градина која се наоѓала во хациендата “Наполес”, сместена меѓу Меделин и колумбиската претстолнина Богота. Тој поседувал и ноеви, жирафи, антилопи и слонови.

Три женки и еден мажјак живееле на големото езеро. Ескобар им дозволувал на луѓето да доаѓаат и да ги гледаат животните. По неговата ликвидациja во 1993 година хациендата пропаднала, животните пронашле нов дом, но никој не сакал да ги згрижи нилските коњи.

Четири децении покасно, тие се огромен проблем во Меделин.


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.