(Видео) Започнува “мега-судењето” во Италија

Стотина осомничени членови на најмоќната италијанска мaфиjaшка група ќе се соочат со судија оваа недела, во наменски преуредената судница, која ќе користи за најголемото “мега-судење” во државата во последните три децении.

Се очекува постапката против синдикатот Ндрангет и неговите соучесници (политичари, државни службеници, полиција) – да трае над две години.

На судењето вкупно ќе учествуваат 355 обвинети, над 900 сведоци на обвинителството и 400 адвокати, како и 58 државни сведоци кои се подготвени да го прекршат кодексот за молчење.

Судењето ќе се одржи во посебно опремена зграда во срцето на Калабрија.

Потребни беа три часа да се прочитаат имињата на обвинетите на претходното рочиште – во случајот е вклучен и Луиџи Манкуза “Вујкото”, меѓу мноштвото надимаци во кои беа и “Волк”, “Дебел”, “Колач”, “Блонди”, “Малиот јарец” и “Вриштач”.


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.