(Видео) Бил Гејтс: “Пандемиjaта може да се појави повторно за три години, но тогаш ќе бидеме подготвени”

Основачот на “Мајкрософт” Бил Гејтс предвидува нова пандемиja на планетата.

На подкастот, милијардерот разговараше со актерката Рашид Џонс и главниот инфектолог во САД, Ентони Фаучи, за пандемиjaта на кopoна виpycoт и промените што ќе ги донесе.

За време на разговорот, Џонс го праша Гејтс дали човештвото некогаш повторно ќе биде поразено од нова пандемија.

„Да, ќе имаме среќа ако тоа се случи за дваесет години“, рече Гејтс.

Тој исто така потенцираше дека постои сценарио според кое пандемиjaта може да се повтори за три години.

Сепак, како што нагласи основачот на „Мајкрософт“, следниот пат човештвото ќе биде подготвено за пандемиja. Според него, дотогаш ќе се појават алгоритми, во согласност со кој ќе се воведе кapaнтин, а системите за тестирање на потенцијалните носители на инфекциjaта ќе се подобрат.


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.