Баба Славица е најниската жена во Македонија: Нејзината желба е да има бојлер за да не се капи во корито – сторија која ќе ве растажи

ФОТО/printscreen/dosie.mk

Славица Димовска висока само еден метар е најниската жена во Македонија. Живее во општина Чашка. Има 61 година.

Dosie.mk беше да ја посети по втор пат. Таа сама се бори во животот со големите предизвици кои ги има како лице со инвалидитет. Најмногу во животот жали за мајка и која починала на нејзиниот 13ти роденден.

Била тепана и избркана од семејството. Живее со 4000 денари но тешко се опстојува, нема бојлер и се капи со стоплена вода во тенџере – пишува во сторијата која ја објави “Досие.мк”

Видео прилогот за оваа социјална сторија погледнете го ТУКА


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.