“Алфа ТВ”: Гpчкитe вoeни пapaди повторно со нaвpeди кон Макeдoнцитe

Не успеа обидот на грчките власти да го забранат пеењето на песнатта „Македонија славна“ на воените паради по повод Денот на независноста во Грција – oбјави “Алфа ТВ”.

На снимките кои се шират на сопцијалните мрежи се слуша како воениот оркестар на плоштадот Синтагма во Атина ја свири оваа песна – посветена на Александар Велики, кој ги протерал варварите и во контекст на спорот за името, грчките националисти овие стихови за варварите честопати ги упатуваат кон Република Македонија. На централната прослава, непознато лице се обиде да го пробие полицискиот кордон и да го нападне грчкиот претседател Прокопис Павлопулос, но беше спречен од полицијата.

Во Солун пак, граѓаните во еден глас ги пеат стиховите на песната „Македонија славна“, а слоганот „Македонија е Грчка“ повеќепати се слушнал од насобраната толпа. Таму, веднаш по маршот се одржал и протест на грчки националисти против Договорот од Преспа. Како што пренесуваат грчките медиуми, судир помеѓу група граѓани и полицијата имало и на маршот во Калитеа.

Целосниот прилог на “Алфа ТВ”, погледнете го ТУКА


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.