Храна која ги смирува пролетните алергии

Температурите конечно ни дозволуваат малку да се разголиме и да прошетаме под сонцето, но на ред се кивавиците и раздразнетите очи.

alergii

За среќа, има неколку вкусни намирници кои ќе ви помогнат во борбата со пролетни алергии.

Покрај апчињата и спрејовите, почесто консумирајте:

Боровинки

Содржат антиоксиданси кои ги блокираат кивавиците и ви го олеснуваат дишењето.

Јогурт, павлака

Како силен пробиотик, и јогуртот ги намалува симптомите на раздразнетост во грлото, очите и носот. Добрите бактерии кои ги содржи имаат потенцијал да ги држат токсините и лошите бактерии подалеку од вас.

Сос од домати

Без чувство на вина и грижа, додадете малку доматен сос во ручекот. Сосот од домати е извор на антиоксиданси и витамин А, кои се одлична превенција на алергиските реакции.

 

 
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.