ДАЛИ НЕКОГАШ СТЕ СЕ ЗАПРАШАЛЕ ? Што ќе се случи на Земјата ако на само 5 секунди снема кислород

grad-kiseonik-vazduh-foto-printskrinjutjub-1494695955-1183277

Кога на планетава би снемало кислород на само 5 секунди, ќе дојде до тотално распаѓање на “системот”. На нашата планета ќе се случат страшни промени што ќе ви звучат нереално, меѓутоа научниците се сигурни во она што го тврдат.

На сите им звучи дека 5 секунди не се ништо, односно дека секој би можел да издржи толку без воздух. Сепак, 5 секунди без воздух на Земјата би довело до целосно уништување.

Еве неколку работи што би се случиле:

  1. Сите кои во тој момент се сончаат на плажа, во тој момент би добиле страшни изгореници, бидејќи кислородот не штити од УВ зрачењето.
  2. Ќе настане мрак на Земјата.
  3. Земјината кора ќе започне да се распаѓа бидејќи 45% од нејзиниот состав е кислород.
  4. Внатрешното уво би ни експлодирало.
  5. Секоја зграда направена од бетон ќе се претвори во прав.

Ф.Г.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.