ВО ЖИВО: Крв и насилство на улиците за референдум во Каталонија

Денеска очите на цел свет се вперени во Шпанија, бидејќи во нејзината покраина Каталонија се одржува референдум за независност, со бројни инциденти и судири на граѓаните и полицијата.

Од една страна државата се обидува да го спречи референдумот, додека од друга Каталонците не се откажуваат од закажаниот референдум.

-На избирачкото место во колеџот Џауме Балмес во Барселона во судир со полицијата се повредени неколку лица, пишува Ел Паис.

Полицијата ширум Каталонија насилно упаднувала на избирачки места и запленила гласачки ливчиња и кутии.

Следете во живо:
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.