Toп 8 најслаби apмии во светот, погодете со кого почнува набројувањето (Видео)

Еден од најголемите јутјуб канали “BE AMAZED” кој има повеќе од 9,5 милиони сабскрајбери, секојдневно објавува видеа со интересни факти и занимливости.

Едно од видеата е посветено на земји со најслаби армии ширум светот.

Нашата армија е опишана на првото место во листата. На видеото нашата армија е опишана дека брои 13.000 припадници, од кои 5.000 се резервисти, а годишно на одбрана сме трошеле 108 милиони долари, што е за 7.000 пати помалку од буџетот за одбрана кој го има САД, или Македонија троши само 0,85% од бруто домашниот производ годишно на одбрана.

Тоа е многу помалку во споредба со земјите од Европската Унија, каде просекот изнесува 1,3%.

Понатаму во видеото се вели дека Македонија поседува воздушни сили, или 14 транспортни хеликоптери и 4 воени.

Следна на листата е Босна и Херцеговина, па Суринам, Сомалија, Бутан, Коста Рика, Маурициус и Монако.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.