Taжна слика од вештачкото езеро кај Прилеп: Дpвокpaдците yдpиja и по бopoвата шyма (Фото галерија)

Се yништyва боровата шyма околу прилепското вештачко езеро

Најголемото богатство на Прилеп – боровата шума околу вештачкото езеро, секојдневно се уништува и сече.

За ова сведочат граѓани на социјалните мрежи, кои бараат надлежните да поводат сметка за зачувување на шумата и сузбивање на дрвокрадците.

Дрвокрадците веќе со години ја пустошат дабовата и букова шума во пределот на планината Бабуна, а сега полека ги снемува и боровите дрва кои ги саделе младите во минатото.

Овој проблем никако да престане, иако актуелните локални власти ветуваа возобновување на излетничкото место околу езерото и започнаа со изградба на патеки и осветлување.

Џабе ќе бидат потрошени илјадници евра за оваа намена, ако и понатаму се дозволува вакво пустошење на зеленилото.

ФОТО/ Петкоски Љупчо
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.