Oва се наградените маски од 16-то издание на Меѓународниот карневал “Прочка 2017”

 

 

1213113

Вчеравечер беа доделени  наградите на Меѓународниот карневал „Прочка 2017“. Ова се најдобрите за оваа година:

Наградени детски маски:

ДЕТСКА ТРАДИЦИОНАЛНА МАСКА:

 1. „Плашило за на бостан“- ОУ „Рампо Левката“
 2. „Весели ежиња“ – Крушево
 3. „Лош дедо бре“ – ОУ „Климент Охридски“

ДЕТСКА СОВРЕМЕНА МАСКА:

 1. „Веселиот танц на Пигмејците“ – ОУ „Блаже Конески“
 2. „Вежтерки“ – танцов клуб Зодијак
 3. Флинстонс – ОУ „Климент Охридски“

ДЕТСКА ТЕАТРАЛНА МАСКА:

 1. „Древен Египет“ – ОУ „Кочо Рацин“
 2. „Господарки на традиционалното јапонско време“ – ОУ „Добре Јованоски“
 3. „Пантомимичари“ – ОУ „Кире Гаврилоски –Јане“

 Награди за возрасните учесници:

ТРАДИЦИОНАЛНА МАСКА

 1. „Чума„ – СОУ „Ѓорче Петров“
 2. „Орашачки џаламари“ – Куманово
 3. Илинденско востание – Мокриево

СОВРЕМЕНА МАСКА

 1. „Карневал“ – Зодијак
 2. „Разиграни вонземајни и роботи“ – СОУ „Ристе Ристески Ричко“ и „Кузман Јосифоски – Питу“
 3. „Сонце и месечина“ – СОУ Гимназија „Мирче Ацев“

ТЕАТРАЛНА МАСКА

 1. „Астерикс и Обеликс от Прилеп“ – Прочкари
 2. „Курјачки Времеплов“ – Куратица
 3. „Девојчето и сениште“ – СОУ „Орде Чопела“

Најмаска – „Хавајски палми“ во Прилеп од ОУ „Климент Охридски“

FUN_3973

FUN_4085

FUN_4123

FUN_4125

FUN_4176

FUN_4253

FUN_4475

FUN_4495

FUN_4499

FUN_4503

FUN_4505

FUN_4590

FUN_4591

FUN_4603

FUN_4606

FUN_4610

FUN_4655

FUN_4694

FUN_4699

FUN_4702

FUN_4707

FUN_4713

FUN_4796

FUN_4797

FUN_4802

FUN_4832

FUN_4875

FUN_4879

FUN_4887

FUN_4986

FUN_4992

IMGL3830

IMGL3840

IMGL3844

IMGL3849

IMGL3850

IMGL3899

IMGL3906

IMGL3949

IMGL3951

IMGL3964

IMGL3967

IMGM4191

IMGM4198

IMGM4247

IMGM4276

IMGM4277

 
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.