Kaква моќна најава за нашиот Кире! ЕХФ напарви видео за Лазаров од кое боли глава (ВИДЕО)

Eвропската куќа на ракометот направи одлично видео за нашиот капитен Кире Лазаров и неговите досегашни успеси на европските и светските првенства, како и Лигата на шампионите.

Роден е на 10.05.1980 година, а деби настапот за Македонија го имал на 23.09.1998 година против Белгија. Во кариерата има одиграно 204 натпревари за Македонија и има постигнато 1431 погодок.

Повеќе од 20 години е репрезентативец на Македонија, а во својата кариерата ги држи рекордите за најмногу постигнати голови на едно европско и светско првенство.

На Европското првенство во 2012 година, Кире постигна 61 погодок, а на Светското во 2009 година дури 92.

Кире е прв играч во Лигата на шампиони кој стигнал до бројката 1000 погодоци и го држи рекордот на најмногу постигнати голови во фазата “Фајнл фор”.


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.