Hayчниците напpaвиja мacка која ги нeyтpaлизира молекyлите на кopoна виpycoт

Група научници од Институтот за молекуларна медицина во Лисабон направиле заштитна маска која може да ги неутрализира честичките на корона вирусот кога ќе паднат врз неа. Овој ефект се постигнува благодарение на неколку водоотпорни слоеви и посебна иновациона ткаенина со специјален премаз.

Во текот на испитувањата, истражувачите ја ставале маската во раствор со молекули на корона вирусот, шри што дури 99 отсто од нив по еден час ги губеле својствата. Маската може да се користи неколку пати.

Истовремено, францускиот Институт „Пастер“, експериментално утврдил дека маската може да се испере најмалку 50 пати и да ги задржи својствата на неутрализатор.

Погледнете која маска најдобро заштитува од Ковид-19.


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.