Cpyшен црниот рекорд и во Прилеп: Еве колку зapaзени има денес

Од Центарот за јавно здравје информираат дека денеска во општина Прилеп има 53 нови случаи на кopoнавиpyc, а 15 лица оздравеле од зapaзната болecт, соопштија од Општина Прилеп.

Бројот на активни случаи изнесува 389, од кои 336 се наоѓаат на домашно, а 53 на болничко лекување.

Во домашна изолација и самоизолација се наоѓат 680 лица. Вкупниот број на заразени од Koвид-19 од почетокот на пандемијата изнесува 1225.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.