“Bojводата” извиси: Ова се резултатите на 92 % преброени гласови од вчерашните избори во Бугарија

При обработени 92,95% од гласовите ова е ситуацијата со освоени гладсови во Бугарија по оджаните парламентарни избори.

Во водство со 26,02 % е партијата ГЕРБ на премиерот Бојко Борисов, партијата „Има таков народ“ е втора со 17,90 проценти од гласовите, трета е БСП за Бугарија со 14,99% од гласовите. Потоа следуваат „Демократска Бугарија“ со 9,69% од гласовите.

ВМРО на Красимир Каракачанов се уште го нема поминато цензусот од 4% за влез во Собранието. Неговата партија засега има освоено 3,65% од гласовите.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.