Ajде аирлија: Во четврток ќе биде прогласена нова енергетска кризна состојба

Владата в четврток се очекува да прогласи кризна состојба за електричната и топлинската енергија.

Според информациите во медиумите потврдени од владни извори, одлуката ќе стапи на сила од први септември.

Оваа одлука беше најавена од страна на министерот за економија Крешник Бектеши на последната прес-конференција со директорот на АД ЕСМ, Васко Ковачевски.

Од следниот месец на сила ќе стапат и препораките за штедење на електрична енергија.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.