Aвстралија бара 30.000 странски работници: Долга листа на професии

work in oustralia

На АВСТРАЛИЈА и се потребни повеќе од 30.000 странски работници со СРЕДНО и ВИСОКО образование. Постои интерес за различни занимања од СТОЛАРИ и ЅИДАРИ до МЕДИЦИНСКИ СЕСТРИ и ХИРУРЗИ, објави порталот vrabotuvanje.com.mk

Министерството за имиграција и гранична заштита издаде листа на занимања за 2017-та година на која ќе можат да аплицираат странските работници, меѓу кои и Македонците. Најголем број на работни места постојат за: столари, ѕидари, електричари, медицински сестри, хирурзи, физијатри, педијатри, наставници, шумари, ветеринари, психотерапевти, социјални работници и архитекти.

За повеќе информации прочитајте на следниот ЛИНК.


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.