ГРСТ НАГРАДИ ЗА ООУ “БЛАЖЕ КОНЕСКИ”

medali

На државното натпреварување во џудо што се одржа изминатиот викенд во Универзалната сала во Прилеп, учениците од О.О.У “Блаже Конески”- Прилеп освоија вкупно 7 медали и тоа:

Павлоска Сара- 1 место, Петрески Мартин две први места, Трпкоски Христијан второ место, Трајкоски Николче 2 место, Павлоски Михаил 2 и 3 место.

site-dzudisti-zaedno

Во тенис ученичката Мила Игеска е неприкосновена. На државниот турнир – ТК Битола, го освои третото местоа, а тоа не е нејзина единствена награда во овој спорт.

mila-igeska

На трката “Крали Марко Trails 2016″,  што се одржа во населбата Варош под покровителство на локалната самоуправа на општина Прилеп, ученичката Звездакоска Ана го освои првото место, а Стојаноска Александра го освои второто место.

Им честитаме на сите и посакуваме уште многу награди во иднина, тие се гордост за училиштето.