Фудбалерите на Победа продолжуваат да лутаат по стадионите ширум Македонија и својот домашен натпревар против Ренова за првпат оваа сезона го играа во Охрид.

Попладнево црвено-белите го нанижаа својот петти последователен пораз или десетти во последните единаесет натпревари.

Во Охрид победашите беа поразни од Ренова со 2:3 (0:2 на полувремето) и со тоа екипата останува “закопана” на дното од табелата.

Мустафов во 16-та и 18-та минута од натпреварот донесе брзо водство за Ренова од 0:2, а Победа се врати во игра преку пеналот на Танушев во 52-та минута. Веднаш потоа пеал и за Ренова, кој го реализираше Стојановски во 57-та минута, а црвено-белите уште еднаш го направија неизвесен натпреварот во 61-та минута, кога Танушев одново стрелаше за 2:3.

Сепак, прилепчани немаа сили за повеќе и забележаа нов пораз на крајот.

Состојбата на табелата е следна:

Со овој нов пораз, Победа останува на 18 бода, а опстанокот станува се подалечен.

Ќе се потсетиме дека актуелните локални власти ветуваа голем подем на спортот во Прилеп и враќање на Победа на самиот врв во македонскиот фудбал.

Актуелниот градоначалник Илија Јованоски дури и во неколку наврати бараше премија од 1 милион денари за црвено-белите.