Џудистите од “Сеишин” Прилеп го запоседнаа и пиедесталот во Бор, Србија: Освоени 6 медали на турнирот “Среќно-2022” (Фото)

Денеска во Бор Србија, се одржа Меѓународниот турнир во џудо “Среќно-2022” за помлади пионери/ки и кадети/ки.

Турнирот беше во организација на ЏК “Бор”, а на истиот учествуваше и прилепскиот џудо клуб “СЕИШИН”, oд каде настапија со 7 натпреварувачи, при што освоени се 6 медали (1 златен, 3 сребрени и 2 бронзени).

Ова се поединечните резултати на прилепските џудисти:

Помлади пионерки: Теодора Илиоска – 1 во место; Тамара Илиоска 2-ро месо

Пионери: Давор Најдоски 3-то место

Кадетки: Теа Настоска 2-ро место, Теона Настоска 2-ро место, Елеонора Илиоски 3-то место

Кај кадетите одлични борби прикажа и Михаел Димоски, но не успеа да избори место на пиедесталот. Екипата ја предводеа тренерите Мартин Ристески и ветеранот Киро Здравески.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.