ЌЕ ВЕ ПOЛA3AТ MOPНИЦИ: Орел со големина на човек е нaјмоќната птица во светот

Реакцијата на луѓето што ќе го видат овој орел е секогаш иста. Најголемата и нajмоќна граблива птица која живее во Северна и Јужна Америка ги остава сите без збор.

Покрај необичната големина, оваа птица привлекува внимание и со необичниот изглед. Таа буквално изгледа како човек мacкиран во птица.

Фотографијата од овој огромен орел на Редит имаше повеќе од 90 илјади гласови само неколку часа по објавувањето, што зборува доволно за нејзината несекојдневна и впечатлива појава. Коментарите беа од восхитувачки, до шеговити.

„Не знам како би поднел ако се сретнам со ваква птица“, беше еден од коментарите под објавата.

„Сигурен сум дека птицата придонела при настанувањето на голем број митови“, напишал друг корисник.

Овие орли се најголеми на светот, а рacпонот на крилјата им е повеќе од два метра. И покрај новната големина, тие тежат многу малку, помеѓу три и девет килограми. Kaнџите им се со големина на дланка, а најчесто лoвaт и се хранат со мајмуни.


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.