Јaневски: Paмазан-Бajpaм кapaнтин, за „вмpoвецoт“ Чyлев да биде намecтен во вojнa co Aлбанците

Koлумна на Дарко Јаневски

Веројатно не треба многу да се елаборира дека карантинот од сабота до вторник наутро, за време на верскиот празник Рамазан Бајрам на муслиманите, од кои најголем број се Албанци, е класична местенка за Чулев и ВМРО-ДПМНЕ. Како што е јасно и дека тој карантин, Албанците, односно дел од нив во комуњарска служба, нема да го почитуваат. Идејата е очигледна – Чулев да им отвори војна. Да тргне со приведувања, па тие ќе се организираат и ќе излезат на улица и пред полициски станици, лесно ќе се исценира некој да биде повреден и лавината ќе тргне. Се сеќавате на Сингелиќ. Демек Чулев апсеше, а сдсм-овецот Георгиевски ослободуваше. Знаете што требаше да се случи во Струга? Знаете, нели! Патем, јасно ви е дека од постапките што Обвинителството наводно ги поведе против оргнизаторите на литијата, нема ништо. Зашто тоа не беше ни целта. Целта беше Чулев да влезе во војна со народот, а не ЈО да ги гони. Ќе најадат на крајта некој сиромав, е му одредат казна колку да се покријат и тука се ќе заврши.

Истата шема отприлика се подготува и сега. Така ќе го добиеме „ВМРО-овското“ МВР против голоракиот албански и муслимански народ. А во исто време, демек, сатисфакција ќе добијат и православните христијани кои останаа дома за Велигден и кои јадеа со исто лажиче, пропаганда во која беше впрегнат целокупниот спам на комуњарите и УДБА. ВМРО и Чулев ќе се обидат да парираат со тоа дека за „војната“ виновни се началниците од СДСМ, дека директор на Јавната безбедност е ортакот на Заев со пиштолот од Собрание, но фалшливата пропаганда на ВМРО-ДПМНЕ во овој момент не е способна да се носи со пропагандата на комуњарите, иако против себе има никогаш послаб противник. Но, бадијала што противникот ти е трета класа, ако ти си четврта.

Така, кај Албанците ќе се зацврсти перцепцијата за клетото ВМРО кое ги мрази и им ги гнаси дури и најсветите верски чувства, наспроти лебедите од СДСМ кои ги вадат и ослободуваат од зандани, додека овие првиве ги тепаат и затвораат. Албанските политички партии ќе застанат зад таа перцепција, бидејќи, ним пак, им е сеедно дали некој ќе биде повреден или, не дај Боже, ќе загине, ако тоа значи дополнителна девастација на Северна како држава. Што поголема девастација, тоа подобро.

Сето тоа ќе значи дека не вои кон уште еден и тоа клучен аргумент дека ни требаат брзи избори, за „заробената“ држава повторно да се ослободи од ВМРО, како што Заев ја ослободи пред три години, и тоа од ВМРО кое сега има само еден министер во Владата. Па така, после карантинот, супер Филипче пак ќе испадне Супермен, бидејќи, бројките како резултат на неговата умност, премудрост и способност, одново ќе почнат да паѓаат. Се разбира, никому нема да му падне на памет дека ако бројките со заразени се намалувале, па сега почнале пак да растат како резултат на олабавените мерки, истиот тој Филипче треба прво да сноси одговорност, бидејќи заразените не се тие кои кои ги олабавија мерките, туку Филипче, неговата Комисија и Владата. А, да не заборавиме, имаме работа со човек кој не се стеснуваше пред камери да не лаже дека на внуката и става вакцина, демек видете го човеков, во пустина, како свети Јован, ако треба 40 дена со скакулци ќе седи ако тоа е за наше добро, иако прашањето со задолжителните вакцини се решава лесно и едноставно. Уште пред повеќе илјади години луѓето за тоа измислиле држава, а не пропаганда. Зошто сега би било поинаку? Е, па, поинаку е, зашто во прашање е рејтингот на Филипче и СДСМ.

Целата колумна прочитајте ја ТУКА


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.