Чудо во манастирот “Крка”: Плаче иконата на Св. Архангел Михаил (ФОТО)

Икона на светиот Архангел Михаил во православниот манастир Крка, недалеку од Кистанија во Хрватска, веќе со денови „плаче“.

Овој несекојдневен настан никого не остави рамнофдупен.

Владиката Никодим за време на литургија соопштил дека иконата мироточи.

– Пред неколку дена во манастирот Крка проплака икона на архангел Михаил која стои на самиот влез на црквата, потврдил владиката.

-Вакви работи не се случуваат случајно.Оние кои не веруваат може да гонегираат тоа, но оние кои веруваат знаат дека ова не е случајност и дека нешто следи или можеби е опомена за нешто што правиме- рекол еден од локалните жители.

За сето ова е известен и патријархот Иринеј, кој вели дека ова што се случлува е вистинско чудо.


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.