Часовникот никако не смеете да го поставите на ова место во домот

Првото и основно правило е да го поставите часовникот во просторија каде има најмногу активности.

Ова е дневната соба во која членовите на семејството најмногу комуницираат и во која поминуваат најмногу време.

Исто така, добра опција е да го поставите часовникот во работната соба или канцеларијата. Корисно е да имате часовник кој ќе покажува колку време сте поминале на работа.

Има едно место кое не е добро место за чување часовник: во спалната соба. Таа соба се користи исклучиво за одмор, како и за постигнување сексуална енергија, каде времето е најмалку важно. Најдобро е часовникот да го поставите во дневната соба или во посебна просторија, каде што сите, па и гостите, ќе можат да го видат.

Има уште некои места каде според правилата на фенг шуи е добро да се чува часовник. Тоа се детската соба, како и просторијата за хранење на бебето. Најдобро е да користите само часовници кои немаат нишало или звук, туку дигитални.

Кај поголемите деца се користат часовници за децата да не доцнат на училиште, па добро е да поставите еден и во нивната соба. Часовниците кои се украсени со слики од четирите годишни времиња или кои ги прикажуваат сонцето и месечината, денот и ноќта се одлична комбинација за привлекување позитивна енергија кај децата.

Никогаш не ставајте го часовникот на овие места

Никогаш не треба да го ставате часовникот на ѕидот спроти влезната врата. На исток, според традицијата на фенг шуи, главниот елемент е дрвото. Затоа часовниците од метал никогаш не се поставуваат на ѕидовите, а најдобра замена за нив се оние од дрво, камен или пластика.

Поради одредениот ритам што се слуша за време на работата на механичките часовници, не го чувајте во спалната соба. Ритамот на срцето и часовникот што го слушате е различен и предизвикува неправилно чукање на срцето и нервоза на луѓето во таа просторија.

Не чувајте скршени часовници или часовници без батерии. Според обичаите на Фунг Шуи, скршените часовници внесуваат лоша енергија во домот.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.