(Фото) Куќата на прогонетиот крал: Археолозите со неверојатно откритие

Првите потдатоци за пештерската куќа покажуваат дека таа датира од 18ти век, но всушност претставува една од најстарите градби во Велика Британија, а арџеолозите сметаат дека служела и како дом на прогонетиот англосаксонски крал.

Во 18ти век, пештерата во јужен Дербишајр служела како место за веселби, но археолозите сега веруваат дека таа е стара околу 1200 години. Веројатно во неа живеел и Ердвулф, кралот на Нортамбрија (едно од седумте кралства на англосаксонската хептархија во Англија, а се простирало на територијата на денешна северна Англија и јужна Шкотска).

Едмунд Сајмонс, главниот истражувач на проектот, израснал во подрачје опкружено со пештерски куќи.

“Многу е тешко да се утврди староста на овие градби, а мене ме фасцинираат цел живот”.


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.