(Фото) Кин Јонг Ун изгубил премногу килограми, бидејќи не можел да увезува сирење од Кина поради Koвид-кpизата

Откако минатата година се појавија фотографии од ослабениот Ким Џонг-ун, владините претставници тврдат дека владетелот изгубил тежина како резултат на грижата за својот народ и нивниот постојан недостиг на храна.

Но, експертите веруваат дека може да има друго објаснување за новата блескава рамка на врховниот лидер, велејќи дека тој едноставно повеќе не може да добие некои од неговите омилени закуски.

Зборувајќи за Метро, севернокорејскиот експерт д-р Сојин Лим рече: „Знаеме дека тој има добри извори, ужива во сирење, тој е тежок алкохоличар, има пристап до секаква нездрава храна.

„Но, поради овие затворања на границите, начинот на кој тој ја внесува целата оваа храна во Северна Кореја ќе биде намален. Значи, тој веќе ја нема истата разновидност“.

Д-р Лим, виш предавач и ко-директор на Меѓународниот институт за корејски студии на Универзитетот во Централен Ланкашир, објасни: „Во исто време, тој не смее да ја одржи својата фигура како дебела личност, бидејќи во домашната средина луѓето гладуваат”.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.